Voltaképpen ezek a hidegburkolati elemek hozzák külsőre ugyanazt a kellemes természetes hatást, mint a fa társaik, viszont nem rendelkeznek azok hátrányaival, mint például a vízfelvétellel. Ennél fogva ezen kivitelű hosszúkás járólapok lerakása megtörténhet konyhában, fürdőszobában, előszobában, folyosón, de akár még a teraszon is.
Amennyiben eldöntötte, hogy ezen stílust választja, akkor nem marad más hátra, mint a megfelelő méret és stílus megvásárlása, majd pedig jöhet a padlólap lerakása. De haladjunk sorban!
A hosszúkás járólap lerakása előtti lépések
Mielőtt még a padló burkolás megtörténne, fontos kiválasztani a megfelelő méretű és ellenálló képességű lapokat, hiszen ezektől sok minden függ.
A kopásállóság, a fagyállóság és a csúszásmentes felület meghatározó attól függően, hogy hová kerülnek. Ezek mellett viszont a méretek is döntőek. Vannak kisméretű 15×60, 20×60 cm-es, közepes méretű 15×90 cm-es, nagyméretű 20×120 / 30×120 cm-es, illetve extra nagyméretű 120 cm-nél hosszabb lapok, de ezekhez már speciális tudás szükséges a lerakás során.
Azt, hogy adott esetben, melyiket érdemes választania, mindig a felhasználási igény dönti el, illetve a tér dimenziói. Amennyiben nem tudna választani, akkor mindenképpen kérjen szakmai segítséget! Most viszont haladjunk tovább a cikkünk fő témájához, ami a hosszúkás padlólap lerakása.
Mire érdemes figyelni a hosszúkás járólap lerakása esetén?
Az előző cikkeinkben már elég részletesen elemeztük, hogy miként lehet házilag járólapokat lerakni, legyen szó bel- vagy kültérről, de a hosszúkás járólap lerakása valamivel eltér a többitől.
A felületek előkészítése itt is ugyanolyan fontos, mint minden más esetben. Azokat tisztítani, alapozni, vízszigetelni kell, figyelve az olyan gyenge pontokra, mint a dilatációs hézagok (fal-padló csatlakozás) kialakítása.
A ragasztásra érdemes az S1-es alakváltozásra képes típusok mellett döntenie, főleg, ha padlófűtés található a burkolatok alatt. A felszerelések tekintetében ugyanazokra lesz szükség, mint a legtöbb esetben, tehát vödör, fúró és keverőszár a ragasztó bekeveréséhez, fogazott glettvas és kőműves kanál a kiadagoláshoz.
Jól jönnek majd még a minőségi gyémánt vágókorongok is a szabásokhoz, amiket a kínálatunkban megtalál, illetve elengedhetetlenek a csempeszintező rendszerek a tökéletes végeredményhez a fektetés során.
Ellentétben a megszokott kocka alakúakkal, a hosszúkás járólap lerakása indítható másképpen is. Mivel úgy néznek ki, mint a parketták, ezért a lerakásuk is történhet hasonlóan, tehát nem középről, hanem a faltól indítva. Ekkor viszont meghatározó lehet a járólap lerakás iránya, amit mindig előtérbe kell helyezni.
Lehet többféle is a járólap lerakás iránya
A hosszúkás járólap lerakás iránya már csak azért is döntő tényező, mert teljesen más hatást nyújt, ha például egy folyosón a falakkal párhuzamosan történik ez meg vagy éppen merőlegesen.
Az alapszabály itt is érvényes, miszerint a nagyobb méretű lapok a kisebb tereket szűkítik, míg a kisebb lapok tágíthatják az érzetet.
Tipp! A legtöbb esetben a szakemberek azt javasolják, hogy járólapok merőlegesek legyenek a helyiség hosszanti falára, mert ez optikailag szélesíti a teret. De természetesen jöhetnek más tényezők is, amik behatárolják a lehetőségeit.
A burkolás szabályai című cikkünkben már foglalkoztunk az irányokkal, de a hosszúkás járólap lerakása ezt ismét megköveteli. Nagyon kellemes hatást tud nyújtani az ablakszabály, ami a fényt szinte behúzza a helyiségbe. Ilyenkor ablakra merőlegesen kell fektetni a lapokat.
A hosszú fallal párhuzamos minta a folyosókat nagyon egyedivé varázsolja. A folyosóknál vagy nagyobb tereknél a használati irány szabálya is mérvadó, amikor a bejárati ajtó vezeti a mintát befelé.
A nagy egység – nagy helyiség szabály alapján pedig a kimondottan nagyméretű lapok csak tágas terekben helyezhetők el.
A járólap lerakás iránya esetében pedig még figyeljen arra, hogy mindig hátrálva fektesse azokat a kijárat irányába, mert ellenkező esetben nem tud majd kimenni a munka végeztével anélkül, hogy rálépne a frissen lerakott lapokra.
A hosszúkás járólap lerakása a minták szempontjából
Ha már eldöntötte mivel, hol és milyen irányban történik a padló burkolás, akkor még ott vannak a minták, amik szintén meghatározóak.
Aranyszabály, hogy a hosszúkás járólap lerakása esetén legfeljebb 1/3-os eltolást szabad használni. Az ½-es, vagyis téglakötés (feles eltolás) nem ajánlott, legalábbis a 60 cm-nél hosszabb lapoknál, mert az nem mutat jól.
Általában harmados, negyedes, a nagyobb lapoknál 10-20 cm-es eltolást alkalmaznak. Nem kell mindig ugyanazt a méretarányt tartani, lehet szabálytalanul is végezni a lerakást, ami kellemes játékosságot kölcsönöz.
A halszálka és dupla halszálka minta nagyon tipikus stílus a hosszúkás lapoknál, illetve ugyanide tartozik a chevron, vagyis francia halszálka. Ez utóbbi esetben speciális paralelogramma alakú csempékre van szükség.
Egy másik nagyon egyedi megoldás a hosszúkás padlólap lerakása esetén a létra minta vagy kötés. Itt 1-1 hosszanti sor közé merőlegesen történik meg a lapok fektetése. Hasonló ehhez az asztal kötés. A 15x60 cm-es lapból például 4-et egymás mellé rakva, majd az újabbakat forgatva folytatva érhető el a kívánt minta.
Érdemes a hosszúkás járólap lerakása mellett döntenie
Rengeteg szín és minta van, amikből válogathat, hogy az otthonát egyedivé varázsolja a hosszúkás járólap lerakása révén. Ne kapkodja el a döntést, hanem mindig figyeljen a részletekre, mivel többnyire ezeken múlhat minden. Amit pedig sose felejtsen el, hogy amennyiben saját kezébe veszi a padló burkolását, akkor a burkolatszintező rendszereket mindig használja, mert a kívánt siker csak így lesz garantált!