A gyors és egyszerű megoldások nem mindig jók, a jó megoldások pedig nem mindig gyorsak vagy éppen egyszerűek, ami tökéletesen megmutatkozik például akkor, amikor a kültéri járólap lerakása házilag történik. Sok szakember alapvetően azt javasolja, hogy ezt a folyamatot senki se próbálja meg kezdőként kivitelezni otthon, mert annak súlyos következményei lehetnek.
Tény, hogy egy összetettebb projektről van szó, mint a beltéri burkolás esetén, amihez jól jön a kellő szaktudás. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mi az, amire minden esetben figyelnie kell, majd ennek fényében eldöntheti, hogy tényleg a saját kezébe veszi-e a szerszámokat a kültéri járólap lerakása kapcsán, vagy azt inkább mesteremberre bízza.
Minden a megfelelő alapanyagok kiválasztásával kezdődik
A kültéri burkolás házilag is egyértelműen a megfelelő alapanyagok kiválasztásával veszi kezdetét, ugyanis ezek adják meg a végső stílust, amit nap mint nap csodálni fog, a tartósságról már nem is beszélve.
Fontos tisztában lenni vele, hogy a szabadban a járólapok sokkal jobban ki vannak téve a természet erőinek és ezzel együtt a használatnak. Csak és kizárólag olyan csempe mellett döntsön, amit kültérre ajánlanak a gyártók.
Ezen kívül, amire még megéri figyelnie:
- Kopásállóság: A minimum ajánlott kopásállóság, a nagyobb terhelés miatt a PEI 0-5 osztályos skálán legalább PEI 3-as legyen.
- Csúszásmentesség: Egy nyitott terasz esetében az eső, hó könnyen nedvessé teszi a felületet, aminek azonban nem szabad semmilyen helyzetben csúsznia, mert az nagyon balesetveszélyes. A kültéri burkolat lerakása csak R10 vagy R11 csúszásmentességi jelöléssel ellátott termékkel történhet. Ez a szint már kellő biztonságot nyújt minden helyzetben.
- Színválasztás: Nagyon fontos szempont a járólap színe! A túl világos zavarni fogja a szemet, főleg, amikor az visszaveri a napfényt. Ellenben a túl sötét kivitel nyáron gyorsan felmelegszik és folyamatosan adja ki magából a hőt, ami egy állandó fűtő hatást eredményez. Olyan lesz, mintha egy sütőben tartózkodna és nem tudja majd élvezni a szabadban töltött időt.
Figyelem! A felforrósodott lapokat sosem szabad hideg vízzel locsolni, mert a hirtelen lehűlés akár repedéshez, felváláshoz vezethet! Próbálja meg ezért az arany középutat választani az árnyalatok közül, ami éppen optimális hatást kelt.
- Méretek: A csempelapok mérete gyakran döntő jelentőségű. A szabadban a nagyobb, akár 0,5-1 m széles lapok is remekül mutatnak, mert nagyon elegáns, minimalista hatást kölcsönöznek a környezetnek. Ezeknél viszont a lerakásnál jobban kell figyelni, mert hajlamosak a lapok sarkai belesüllyedni a ragasztóba, ami fogazott felszínhez vezet.
Amint megtalálta a felsorolt kritériumok alapján az ideális lapokat, máris jöhet a következő lépés.
A felület előkészítése
A kültéri járólap lerakása sokkal egyszerűbb, amennyiben a felület jól elő van készítve. Gyakran nem is annyira a csempék ragasztásán, hanem éppen ezen csúszik el a dolog.
A nyers betonra első körben megtörténik kifejezetten erre a célra tervezett építési profil elemekkel a szint kiképzése. Azért nem elég csak ragasztóval kialakítani a lejtést, mert akkor a lapok alá szorult nedvesség nem folyik ki megfelelően.
A profil fektetése után jöhet egy mélyalapozás, ami meggátolja a kiegyenlítő rétegből való hirtelen nedvességveszteséget. A profilok között egy betonjavító habarcs réteget kell leteríteni, ami éppen a vezetőelemek magasságával egyezik meg.
A vízszigetelés egy feszültségmentesítő drénlemezzel végezhető, amit S1-es alakváltozásra képes, flexibilis ragasztóval fogathat le.
Figyelem! Csak kifejezetten kültéri, flexibilis ragasztóval szabad dolgozni ilyen helyzetekben. A lemez illesztéseket vízszigetelő anyaggal kell lezárni és kész is a felület. Ekkor végre kezdetét veheti a leglátványosabb rész, a burkolás!
Kültéri járólap lerakása házilag egyszerűen
A megfelelően előkészített alapra a burkolás már nem olyan nagy ördöngösség. Amire viszont még figyelni kell, hogy sose a faltól induljunk az egész lapokkal, hanem némi kihagyás után fektessük le az első teljes darabot. A legjobb, ha előre megtervezzük, hogy hogyan fogjuk tudni lehelyezni a járólapokat a megadott területre.
A ragasztás szintén S1-es termékkel történjen. Amennyiben kifejezetten vastag lapokkal dolgozik, akkor ezek vágására használjon gyémánt vágótárcsákat, amilyen például a TLS DYNAMITE TURBO ultravékony gyémánt vágókorong.
Tipp: a fogazott felszín elkerülése érdekében burkoláskor használjon valamilyen lapszintező rendszert, mely megakadályozza, hogy a lefektetett burkolólapok elmozduljanak a síkból. Ha nagyobb méretű lapokkal dolgozik, akkor a burkolatok mozgatásánál és lehelyezésénél egy vákuumos lapemelő is hatalmas segítség lehet.
A burkolat lefektetése után nem marad más hátra, mint a fugázás. Itt szintén alakváltozásra képes fugát használjon, ami jól tud alkalmazkodni a gyakori, nagyobb hőingadozásokhoz. A falaknál való csatlakozásnál pedig a szilikon a nyerő, mert ez képes kezelni a dilatációs mozgásokat.
Ezen rövid összefoglalás alapján egy átfogóbb képet alkothat arról, hogy a kültéri járólap lerakása házilag biztosan kivitelezhető-e az Ön esetében, vagy inkább szakemberre bízza ezt a feladatot. Döntsön körültekintően és amennyiben belevág, akkor azt csak kiváló alapanyagokkal és szerszámokkal tegye!
Válogasson legnépszerűbb lapszintezőink közül!