Természetesen ezek nagyon fontos lépések, de őszintén szólva semmit sem érnek, ha a felület nem lett jól előkészítve. Nem véletlenül szokták mondani a szakemberek, hogy a jól előkészített falra szinte gyerekjáték a munka. Ugyanis, ha az alapok stabilak, akkor már csak az esztétika marad a kérdés.
Ellenben az egyenetlen felszínről idővel akár le is válhat az összes csempe, ami szerkezeti gondokat vet fel. Már csak az a kérdés, hogy mindezeket miként előzheti meg? Ebben segítünk most!
Mikor van szükség a fal előkészítésére csempézéshez?
A modern technikai megoldások révén már jóformán mindenféle felületre lehet csempéket helyezni. Nem kivétel ez alól a gipszkarton és az OSB lap sem, sőt, még csempére is lehet újabb csempét rögzíteni. Ezekkel ugyanakkor már foglalkoztunk a korábbi cikkeinkben.
Optimális helyzetben, lakásépítésnél teljesen újonnan kialakított falakra történik a burkolás. Ezek a tartószerkezetek ilyenkor keresztülmennek az előírt lépéseken.
A falazást követően megtörténik a vakolás, ami már egy kellően stabil alapot biztosít, amire némi alapozó felkenése után, akár rögtön lehet dolgozni. Mondhatni ez egy tiszta és egyértelmű folyamat.
Az esetek többségében viszont nem ez a helyzet. Gyakran régi, akár repedezett, már többször festett falak burkolását kell megoldani, ami komoly kihívást jelenthet. Ilyen esetben a fal előkészítése csempézéshez elengedhetetlen feladat. Lássuk, tehát miként kezdhet ennek neki!
A régi vakolat eltávolítása csempézés előtt
Amikor szembe találja magát egy láthatóan rossz állapotban lévő falfelülettel, akkor a legelső, amit muszáj eldönteni, hogy teljesen az alapig, tehát a tégláig leszedi a vakolatot, vagy csak részben szabadul meg attól?
Ezt mindig az aktuális állapot szabja meg. Amennyiben nagyon könnyen leválik, akkor ne kockáztasson, hanem ragadjon szerszámot és szabaduljon meg a teljes bevonattól.
A TLS DOUBLE ROW duplasoros gyémánt beton- és kőmaró tárcsa segítségével nagyon gyorsan eltávolíthatja a különféle bevonatokat, legyen szó régi festék, glett vagy akár teljes vakolat rétegekről. Amint ez megtörtént, következhet a por- és zsírtalanítás, majd pedig a fal kiegyenlítése.
Így történjen a fal kiegyenlítése burkolás előtt!
Ha nagyobb terhelésnek kitett, illetve beton felületekre dolgozik, akkor a Mapei Planitop Fast 330 gyorskötésű szálerősített kiegyenlítő habarcs ideális választást jelent. Falazott szerkezet, illetve normál igénybevétel esetében a Mapei Nivoplan az, amivel érdemes dolgoznia. Ezek a készítmények könnyen bekeverhetők, mindössze víz hozzáadásával, 2-30 mm közötti vastagságban alkalmazhatók.
Amennyiben ennél többre van szükség, akkor száradás után újabb réteget vihet fel rájuk. Az első típusnál 4, a másodiknál 24 óra múlva már lehet burkolni a felhordott rétegekre.
A bekevert anyagokat egy kőműves kanállal tudja hatékonyan felvinni, majd léccel távolíthatja el az esetleges felesleget, végül pedig simítóval képezheti ki a teljesen sima felszínt, lassú, körkörös mozdulatokkal.
Fal kiegyenlítése burkolás előtt: ezért ne történjen csemperagasztóval!
Sokan, főleg a kezdők úgy gondolják, ha már csempézés, akkor minek vesződnének egyéb termékekkel, megoldják egyszerűen ragasztóval a kiegyenlítést. Ez hiba! Legfeljebb csak nagyon minimális különbségeket lehet áthidalni ilyen módon, hiszen maga ez a komponens nem erre lett tervezve.
Amennyiben többről van szó, mint kisebb repedések tömítéséről, akkor ne spórolja meg a megfelelő termékek alkalmazását.
Egyéb tennivalók a burkolás előtt
A fal előkészítése csempézéshez nem áll meg a szépen kiegyenlített felszín létrehozásánál, mert szükség lesz mélyalapozásra és vízszigetelésre is.
Fürdőszobák vagy WC-k, konyhák esetében az egykomponensű szigetelő bevonat, amilyen pl. a Ceresit CL51 kenhető szigetelőfólia optimális választás. Ez a beltéri vizes helyiségek kerámiaburkolata alatti hézagmentes és folyamatos szigetelésre minden szempontból alkalmas készítmény elejét veszi a későbbi problémáknak.
A kefével, seprűvel vagy ecsettel felvihető Stegu alapozó pedig gondoskodik a felületek szívóhatásának kiegyenlítéséről, ami meggátolja, hogy a ragasztóból gyorsan eltávozzon a nedvesség a száradás alatt, ezzel csökkentve annak hatásfokát.
Mindezek után pedig már hordhatja fel a csemperagasztót, amit fogazott glettvassal simítson el, és következhet a csempézés a jól ismert módokon.
A fal előkészítése csempézéshez valóban kulcsmomentum
Sajnos még a mai napig is sokszor látni olyan eseteket, amikor a teljesen új burkolat elválik a felülettől, mert nem történt meg a fal kiegyenlítése burkolás előtt.
Bármennyire siet és úgy gondolja, hogy majd megragad a csempe a falon, a fentebb említett lépéseket semmiképpen ne hagyja ki. Ha azt szeretné, hogy egy hosszú éveken keresztül jól mutató és mindenekelőtt stabil burkolatot kapjon, akkor figyeljen a részletekre. A befektetett idő és energia garantáltan megtérül.
Ismerje meg népszerű gyémánt vágó- és csiszolókorongjaink