A legtöbb burkoló, nem beszélve a kezdőkről, jobban szeretnek új felületeket csempézni, mert azok úgymond "tiszta lapként" szolgálnak. Ezzel szemben, a már burkolt felszínek okozhatnak kihívásokat. A legtöbben nem is gondolkodnak a csempére ragasztás lehetőségén, hanem azonnal vésőt és kalapácsot ragadnak.
Az alábbiakban bemutatjuk, hogy milyen esetekben érdemes elkerülni a felesleges felfordulást és a már meglévő, egyszer burkolt felületre dolgozni, a hatékony eredmény érdekében. Kerüljön tehát csempére csempe és lássuk a lépéseket!
Biztos jó ötlet csempére csempét ragasztani?
A hidegburkolatok készítésének hajnalán csempére csempézni még elképzelhetetlen volt, de azóta a technológia sokat fejlődött. Természetesen, mindig professzionális alapanyagokra lesz szüksége, mert egyedül ezek garantálják a stabil tartást.
Mielőtt még az alapanyagok vásárlásába kezdene, lássuk mikor előnyös és mikor jobb elkerülni ezt a metódust!
Ekkor történhet a csempére burkolás
Fali csempére csempe, illetve járólap lerakása régi járólapra hasznos olyan szempontból, hogy nem kell a már meglévő felületet leverni, amivel megkímélheti magát a sitt összegyűjtésétől, elszállításától és rengeteg időt takaríthat meg. Kisebb lesz a felfordulás, kevesebb az idegeskedés.
Ennek azonban megvannak a technikai feltételei. Csempére csempe csak akkor kerülhet, amennyiben nem repedezettek, töröttek, leváltak, kopognak a régi lapok.
Az még nem okoz problémát, ha 1-2 darab feljön, mert a helyét könnyen kitöltheti csemperagasztóval, illetve kiegyenlítő habarccsal. Fontos tehát, hogy csak a stabil tartással rendelkező felület felel meg az elvárásoknak.
Ilyen esetben nem kerülhet csempére csempe
Amint említettük, amennyiben azt veszi észre, hogy a lapok jelentős része mozog, nem stabil, akkor felejtse el a csempére burkolást, mint lehetőséget! Ilyenkor csak a véső marad megoldásnak.
De van itt még más is, ami meggondolásra sarkallhatja. Még akkor is, amennyiben teljesen stabil a régi felület, megfontolandó a kivitelezés. Az egyik bökkenő, hogy csempére csempézni azt jelenti, hogy vastagabb lesz a végső burkolat. Ez leginkább olyankor okoz kihívást, amikor csaptelepeket, más szerelvényeket akar felhelyezni. Itt toldókra lesz szüksége.
A járólapra burkolás esetében, a fürdőszobában a WC csésze körbedolgozása jelenthet kihívást, illetve a vezeték kitoldása.
Az ajtókat sohasem szabad elfelejtenie! Új küszöb beépítése, a régi nyílászáró aljának elvágása macerás, de esetenként megoldható. Tehát, mindig mérlegeljen alaposan!
Csempézés csempére – a régi felület előkészítése
Amennyiben eldöntötte, hogy biztosan alkalmas minden a kivitelezésre (ehhez bátran kérje szakember tanácsát), akkor megtörténhetnek az előkészületek. Itt ugyanúgy meghatározó ez a lépés, mintha betonra vagy vakolt falra dolgozna.
Először tisztítsa meg alaposan a felületet! A fő hangsúly a zsírtalanításon van. A fürdőben a tusfürdő, szappan maradványait tüntesse el, a konyhában a gőzök lecsapódásából keletkező sok szennyeződést.
Ezt követi az alapos csiszolás. Itt a cél, hogy egy érdes felület előkészítése történjen meg, a jobb tapadás érdekében. A TLS TURBO ROW gyémánt beton- és kőmaró tárcsa garantáltan megfelel a feladatra. Gyors és alapos munkát végez, szinte mindenféle építőanyaggal szemben.
A csiszolás után alaposan porszívózzon fel! A csempe tapadóhíd kialakítása az erre a célra szánt alapozóval történjen! A fugákba, szélekre ecsettel, a többi részre pedig hengerrel viheti fel a készítményt, alapos felkeverés után.
Ennek kihagyásával azt kockáztatná, hogy az új burkolat a ragasztóval együtt válna el a régitől. A néhány órás száradási időt követően jöhet az újabb lépés. Fali csempézésnél már jöhet a ragasztás, padlónál viszont elengedhetetlen az aljzatkiegyenlítő alkalmazása. Ennek a terítése után tüskés hengerrel távolítsa el a légbuborékokat majd ismét várnia kell a száradásra.
A lapok lefektetése
A burkolás meglévő járólapra, valamint fali csempére flexibilis (alakváltozásra képes) S1 jelölésű ragasztóval történjen! Fogazott glettvassal kenje meg a felületet, a nagyobb lapoknál azok hátulját is, majd felhelyezheti a burkolatot. Ehhez érdemes fektetési tervet is készíteni, ezzel kiszámítva a szükséges mennyiséget. Nem elég, ha csak megszámolja a régi lapokat és azokhoz viszonyít.
Tipp: Válasszon nagyobb méretű csempéket, mint az eredeti burkolat, mivel így gyorsabban tud haladni és az összhatás is látványosabbá tehető.
A csempére ragasztható burkolat elemeit a szokott módon, hálóba rakva helyezze el. Figyeljen a vízszintes felület kialakítására, amiben a TLS-PRO nagy, valamint TLS-BASIC kis ékes lapszintezők lehetnek a segítségére!
Mivel az ékes csempeszintező talpai fugatávtartóként is szolgálnak 1-5 mm szélességben, így nem kell külön kereszteket vásárolnia erre a célra. Gyakorlottabb kivitelezőknek pedig különösen jó választás a csavaros lapszintező, mint pl. a TLS-TORNADO, TLS-HURRICANE és ECO verziónak a használata, amivel gyorsabban elvégezhető a szintezés.
A csempézés végső simításai
Mielőtt befejeződne a csempére csempe helyezése, az élvédők felrakását se felejtse el! Ezek lehetnek műanyag vagy alumínium típusok. A lyukas szárak ragasztóba ágyazásával vegye kezdetét az illesztés.
Pozitív sarkoknál, a már felrakott lapok széléhez történjen a külső él elhelyezése, a szintbe hozásának érdekében.
Jöhet az utolsó fázis, a csempe fugázás, valamint a csatlakozásoknál történő szilikonos kitöltés. Ezt a megszokott módon végezze, amiről egy korábbi cikkünkben részletesen írtunk.
Jól látszódik, hogy a csempézés ezen módja tehát nem ördögtől való. Ha a felület alkalmas rá és betartja az alapszabályokat, akkor bátran élhet ezzel a lehetőséggel!