A csemperagasztó eltávolítása a megfelelő módszerekkel

Lakásfelújítás esetén előbb-utóbb a csemperagasztó eltávolítása is szükségessé válik. Ez egy elég komplex művelet, de azért nem kell megijednie tőle, mert amennyiben tisztában van a módszerekkel, akkor gyorsan és hatékonyan végezhet a feladattal.
A lapok lerakásakor sokan nem is gondolnak arra, hogy azokat egyszer majd fel kell szedni, ami sok nehézséget okozhat. Természetesen a fektetés során a cél a tökéletes tapadás elérése, amit csak kiváló anyagokkal lehet biztosítani. A profi ragasztók pedig nagyon erősen tapadnak a felületekhez, ezért azok eltávolítása alapos munkát igényel.
Érdemes mégis különválasztani bizonyos eseteket. Nem mindegy ugyanis, hogy mikor és milyen céllal, illetve honnan történik meg a csemperagasztó eltávolítása.
Néha csak egyetlen lap cseréjénél merül fel ez a kérdés, de megeshet, hogy a friss burkolatról egy cementfátylat kell eltávolítani, netán a fugák közül muszáj kikaparni a beszáradt ragasztót.
Ezekre mind van hatékony megoldás, amiket megismerhet a cikkünkből. Tartson velünk!
Miért fontos a csemperagasztó eltávolítása?
Mint említettük, több okból is szükségessé válhat a ragasztóanyag eltüntetése, de a legtöbb esetben erre azért van igény, mert a régi helyére egy teljesen új burkolat kerül.
Adná magát az az egyszerű megoldás, hogy csempére csempe kerüljön. Bár vannak esetek amikor ez megvalósítható, de gyakran nem opció mert ilyenkor több cm-t emelne a felületen a padló esetében, ami problémás lehet.
Ilyenkor tehát nincs más megoldás, mint a meglévő burkolólapok felszedése, de ez önmagában kevés. Ez esetben ugyanis a régi csemperagasztó eltávolítása sem maradhat ki a sorból.
A lapok felvésése során megesik, hogy azok elválnak a ragasztótól és az aljzattól részben vagy egészben.
A fal esetében fontos, hogy tiszta és egyenletes felület álljon rendelkezésre az újabb munkálatokhoz.
Padlónál amennyiben a lehetőség engedi egy kiegyenlítő réteg készítésével megúszhatja a ragasztómaradványok felvésését, de ilyenkor számolnia kell a szint emelkedésével.
Amennyiben pedig ez nem járható út, akkor marad a kémiai vagy mechanikai megoldás.
A csemperagasztó eltávolítása betonról
A leggyakoribb eset, amikor a csemperagasztó eltávolítása betonról történik. Sok cég kínál kifejezetten ilyen szolgáltatást, de amennyiben nem akarja ezeket igénybe venni, akkor sem kell kétségbe esnie, csak néhány eszközt beszereznie erre a célra.
A legolcsóbb, de mégis hatékony módszer a hagyományos kézi véső és kalapács alkalmazása, ami azonban nagyon idő- és energiaigényes. Ennél sokkal hatékonyabb a gépi vésőkalapács bevetése, illetve a különféle kaparószerszámok alkalmazása.
Egy lapos vésőfejjel nem csak a csempét, hanem a ragasztót is könnyen felszedheti. Ez viszont nem mindig elég, mert egyenetlen felület marad utánuk. Ilyenkor szükség lesz egy utólagos csiszolásra.
Tipp! A prémiumkategóriás, gyémántszegmensekkel ellátott beton- és kőmaró tárcsák, amilyen pl. a TLS DOUBLE ROW, gond nélkül megoldhatja a feladatot. Mindent egybevetve a padlóról történő régi csemperagasztó eltávolítása érdekében a csiszolás a leginkább hatékony opció.
Így történjen a régi csemperagasztó eltávolítása falról!
Falak esetében a helyzet kicsit bonyolultabb, mert a vakolat sokkal sérülékenyebb lehet, mint a kemény betonaljzat. A falról ezért kézi kaparással vagy óvatos véséssel végezhető el sikerrel a művelet.
Figyelem! A csemperagasztó eltávolítása hőlégfúvóval is sikeres lehet, vagy meleg víz használatával, amik fellágyítják az anyagot, ezzel egyszerűbbé téve annak leszedését, de a gyakran nehézkes fizikai munkától még így sem fog megszabadulni teljesen.
Amennyiben szeretné minél jobban megóvni a vakolatot, akkor marad a véső és a kalapács.
Kezdje a munkát kocogtatással! A kalapács nyelével ütögetve a csempéket megtalálhatja azokat, amiknek a háta mögött levegő van, ezért könnyebben leválnak. A laposvésőt mindig 45 fokos szögben tartva illessze a csempéhez, majd elkezdheti az ütéseket.
Jó esetben a lapok gyorsan lejönnek, majd ugyanezzel a módszerrel végezheti a régi csemperagasztó eltávolítását.
Ha túl sok anyag maradna a felületen, akkor még mindig dönthet a csiszolás mellett. A TLS TURBO ROW segítségével gyors és alapos munkát végezhet.
Figyelem! Történjen kézi vagy gépi erővel a munka, sose feledkezzen meg a munkavédelm felszerelésről. Használjon kesztyűt, szemüveget és viseljen légzésvédő maszkot! A csiszolásból eredő porképződést csökkentheti egy TLS DUST COLLECTOR felhelyezésével.
Speciális eset a csemperagasztó eltávolítása kültéri járólapról, térkőről
A ragasztó padlóról és falazatról történő eltávolításán túl, létezik egy olyan eset, amikor a lapokat, pontosabban azok hátoldalát kell megszabadítania a maradványoktól. De miért lehet erre szükség? Nézzük meg egy példán keresztül!
Régen eleve malterba helyezték a lapokat. Ez 2 az 1-ben megoldásként működött, mert a malterral egyszerre kiegyenlítették a felületet, illetve ragasztóként használták. A speciális készítmények megjelenésekor sokan ugyanígy igyekeztek dolgozni.
Ma már kifejezetten vékonyágyas csemperagasztóba történik az elemek fektetése, mivel mindig aljzatkiegyenlítés után végzik a lerakást. Azonban olykor még mindig megesik, hogy az egyenetlen felület miatt vastagabb rétegben viszik fel a ragasztót.
Amennyiben kültéren még vízszigetelés sem volt alkalmazva, nagy rá az esély, hogy a felfagyások során a csempe az akár több cm vastag ragasztóréteggel együtt felválik a betonról.
Ilyen esetekben az eredeti elem könnyen újra felhasználható, amennyiben a megszáradt csemperagasztó eltávolítása megtörténik a hátoldaláról. Ezt véséssel lehet megoldani.
Kisebb lapoknál egy éles kés és kalapács segíthet. Mivel a járólapok igen ellenállóak, ezért még a kisebb kocogtatás sem tesz bennük kárt, de az ebből adódó rezgés éppen elég ahhoz, hogy a ragasztó elváljon.
A vastagabb réteg esetén az is megoldás lehet, hogy vágókoronggal, amilyen például a TLS CYCLONE TURBO, történik egy bevágás a lap hátulja és a ragasztóágy felülethatárán. Mindeközben kalapáccsal kocogtatva fokozatosan leválasztható a felesleges anyag. Ebben az esetben a csemperagasztó eltávolítása legalább 2 emberes munka, de nagy pontossággal végezhető.
Sosem maradhat el a csemperagasztó eltávolítása fugából!
A csempézés egyik utolsó fázisa a fugázás. Erről a folyamatról részletesen írtunk korábbi cikkünkben, most viszont azt emelnénk ki, hogy mennyire fontos a lapok közötti rés kitisztítása.
Lerakás során, amikor valaki siet vagy nem figyel oda eléggé (kezdőknél ez megesik), előfordul, hogy csemperagasztó marad a résekben.
Figyelem! Ezt mindig azonnal távolítsa el, még mielőtt megszáradna! Amennyiben mégsem így történne, akkor sem kell kétségbe esnie, mert vannak olyan praktikák, amiket sikerrel használhat.
A legegyszerűbb a kézi fugatisztító penge alkalmazása. Ez egy egyszerű szerszám, aminek acél éle és műanyag nyele van. Az él pont beleilleszkedik a csempék közötti résbe és a mozgatásával gyorsan eltávolítható a felesleges ragasztó.
Ugyanezen készüléknek létezik elektromos változata, amivel tovább növelhető a teljesítmény. Ha nagyon komoly a probléma, és a csemperagasztó eltávolítása a résekből mindenhonnan szükséges, akkor egy akkumulátoros multifunkciós szerszámgép kaparófejjel ellátva biztosítja a sikert.
Így is végezhető a csemperagasztó eltávolítása csempéről
Ha végre elkészült a teljesen új burkolat, akkor utólagosan felmerülhet még egy olyan probléma, hogy ragasztómaradványok maradtak vissza a sarkokban, más helyeken, vagy éppen az egész felületen egy cementfátyol fedi a lapokat.
Szintén kezdő hibaként előfordulhat, hogy nem figyel oda eléggé és a lecsepegett ragasztót a cipőjével széthordja.
Tipp! Mindig fokozottan ügyeljen a tisztaságra és a lecsorgó anyagokat azonnal törölje fel egy nedves ronggyal! A rászáradt csemperagasztó eltávolítása mindig sokkal nehezebb, ezért igyekezzen ezt elkerülni.
De mi van, ha későn kap észbe? Erre a gyártók is gondoltak. Éppen ezért létezik nagyon sok speciális készítmény, ami a cementfátylat könnyen feloldja. Legyen az Knauf, Mellerud vagy éppen HG cementfátyol eltávolító, mindegyik optimális hatást vált ki.
Figyelem! Ezek bevetése előtt azonban nagyon figyeljen oda a lapok típusára! Vannak víz és sav bázisú készítmények egyaránt, amik bizonyos lapok felületére károsan hathatnak. Olvassa el alaposan a használati utasítást!
A rászáradt csemperagasztó eltávolítása csempéről még megpróbálható házi módszerként ecet és víz keverékével vagy szódabikarbónás oldattal.
Ugyanezen célra ammónia és szappan komponense is beválhat, illetve acetont is javasolnak néhányan. Ezekkel viszont mindig óvatosan bánjon és először csak kis helyen végezzen próbát, nehogy az anyagok károsítsák a csempék felületét!
Tehát bármilyen okból is merül fel a csemperagasztó eltávolítása, a leírtak alapján könnyen megbirkózhat a feladattal, illetve, amikor lehetősége van, igyekezzen megelőzni az utólagos munkálatokat, ezzel megkímélve magát a felesleges erőfeszítésektől.