A külső- és belsőépítészeti munkálatok, akárcsak az élet maga, nem áll meg azért, mert beköszönt a hűvös időszak. Ha lehet ilyet mondani, akkor a klímaváltozásnak legalább az az előnye megvan, hogy a telek már nem annyira hűvösek, mint régen voltak és az ősz gyakran nagyon kinyúlik, ami esélyt kínál rengeteg lakáskörüli feladat elvégzésére.
A hőmérséklet azért lehet trükkös, mert a nappali +20 ℃ ellenére éjszaka ez akár könnyen átmehet -5 ℃-ba is. Amit viszont alapvető szabályként mindig tartson be, hogy +5 ℃ alatt sohase fogjon neki burkolni.
A csempézés hidegben másképpen történhet a szabadban, például egy nyitott terasz esetében és a fedett, zárt, olykor fűtött helyiségekben.
Cikkünkben azt igyekszünk bemutatni, hogy mik azok a lényeges lépések, amikre mindenképpen fontos figyelnie ahhoz, hogy semmilyen kellemetlen meglepetés ne érje. Lássuk akkor, hogy miként történhet sikerrel a burkolás hidegben!
Burkolás hidegben, a szabad ég alatt
Bár maga a burkolás hűvösebb időben is elvégezhető, akár a szabadban is, de mindig figyeljen arra, hogy a hőmérséklet a munkálatok és a száradási idő alatt nem eshet +5 ℃ alá.
Amennyiben ez mégis megtörténne, akkor jó eséllyel számolhat azzal, hogy a csemperagasztóban lévő víz megfagy, ami a lapok felválásához vezet. A fuga pedig garantáltan összerepedezik és kipattogzik. Ennyire pedig nem éri meg a sietség, mert azzal csak pazarolja az idejét és a pénzét.
Na de mit tehet, hogy ezt elkerülje? Alaposan tanulmányozza az időjárás előrejelzéseket, illetve amennyiben mindenképpen a tettek mezejére akar lépni, akkor építhet akár sátrat is, amit éjjel-nappal fűtve megteremtheti az ideális környezetet.
Ha pedig sikerül megtalálni azt az időintervallumot, amikor a hőfok ideális, akkor is figyeljen oda a részletekre!
A betonaljzat minősége
A burkolás hidegben csak úgy lehetséges, ha rendelkezésre áll egy megfelelően bevasalt, kellő vastagságú, repedésmentes és kiszáradt alapfelület.
A szabadban ennek legalább 1,5-2 %-os lejtése kell legyen, hogy a nedvesség mindig kifelé folyjon róla, nem adva esélyt a beszivárgásra. Amennyiben pedig szükség van rá, használjon aljzatkiegyenlítőt, mint amilyen pl. a fagyálló Planex HR Maxi vagy a FMA 30.
Megfelelő ragasztó és fugázó kiválasztása
Csak és kizárólag szabadtérben alkalmazható, S1-es, flexibilis, vagyis alakváltozásra képes ragasztót használjon. A Mapei Keraflex kiváló választás erre a célra.
A fugázó anyagoknál figyeljen arra, hogy azok jól viseljék a hőmérsékleti ingadozásokat és az alakváltozásokat, valamint a vízlepergető tulajdonság is elengedhetetlen. Az Ultracolor Plus és Aqua Pro Line megfelelőek a szabadtérben.
Epoxi fugázóval +8 °C alatt azonban nem lehet dolgozni, illetve a dilatációknál a szilikon alkalmazáshoz mindig alaposan törölje szárazra a felületeket!
Ne spóroljon a ragasztóval
Amikor kezdetét veszi a csempék lerakása, mindig használjon elég ragasztót!
Tipp! Kenje meg alaposan a felületet és a csempe hátulját is. Fontos, hogy a lapok és az aljzat között nem maradhat levegő. Nagyobb méretű burkolatok esetében használjon csempevibrálót, például a TLS-PA01 vákuumos lapvibrátort.
Zárja le az éleket
Legyen az a terasz vagy erkély széle, lépcsők sarka, ezeket mindig zárja le megfelelően! Fontos! Erre a célra csak és kizárólag fém élvédőket használhat, mert a műanyagok nem bírják jól a mechanikai terheléseket, valamint a napsugárzás tönkreteszi azokat.
Dilatációs hézagok megfelelő kihagyása
A padló és fal találkozásoknál mindig tartson megfelelő távolságot! A fokozott hőingadozások miatt az épületrészek hajlamosak mozogni.
Vegye figyelembe, hogy akár több mm különbség lehet a felületek között, annak függvényében, hogy a burkolás hidegben vagy melegben történik.
Egy sötét színű bazalt lap nyáron akár +60 ℃-ra is felmelegedhet, míg tételen -25 ℃-os is lehet. Ha nincs elég hely a tágulásra, akkor biztosan fel fog válni a felületről. Kerülje ezt el!
A fentiek figyelembevételével teljes sikerrel végezhető el a burkolás télen is, de amennyiben ez nem annyira sürgős, akkor inkább várjon azzal legalább áprilisig, hogy a hőmérséklet még kedvezőbb legyen.
Burkolás télen a lakáson belül
A lakáson belül azt hihetné elsőre, hogy nem okoz gondot a burkolás hidegben, hiszen egy működő fűtési rendszer mellett az optimális hőmérséklet könnyen beállítható. Ez részben igaz, de azért vannak olyan dolgok, amikre itt is figyelni kell.
Az első az aljzatbeton megfelelő kiszáradása. Itt szerencsés, ha padlófűtés van kialakítva, mert ekkor gyorsabb a folyamat.
Mindig végezzen egyszer fólia nedvesség próbát, mielőtt nekilátna a burkolásnak! Ehhez ragasszon le a felületre egy 50x50 cm-es fóliát és hagyja ott 24 órát. Ha másnap párás lesz, akkor még nem száradt ki eléggé az aljzat.
Aljzatkiegyenlítésre itt is szükség lehet, ami után szintén elég időt kell hagynia a száradásra. Nem szabad elfelednie azt sem, hogy az épületrészek kapcsolatban állnak a kültérrel és a beton gyakran hőhídként viselkedik. Amikor tehát a burkolás télen zajlik, akkor hiába fűti a helyiségek levegőjét, mert a felületek még ilyenkor is hidegebbek lesznek.
További tényezők, amikre fontos figyelnie
- Megfelelő peremszigetelés: a fal és az aljzat csatlakozásnál 10-12 cm mélyen a peremszigetelés nem maradhat ki. Ez fogja biztosítani a kiváló dilatációt, főként a falnyílások (pl. ajtók) körül. Ha véletlenül kimarad, akkor utólag pótolni kell véséssel és behelyezéssel.
- Az alapanyagok megfelelő hőmérséklete: a csempéket a lerakás előtt minimum 24 órával vigye be a helyiségbe, hogy azok átvegyék a hőmérsékletet. Ugyanez vonatkozik a ragasztóra és fugázóra. Bekeverésnél a víz hőmérséklete nem lehet +5 ℃ alatti.
- Kellő száradási idő kivárása: mindig vegye figyelembe, hogy a fűtés ellenére a száradás lassabb lesz, ezért várja meg a kellő időt az aljzatkiegyenlítő használata majd a ragasztó esetében is. Ha ugyanis még nedves a ragasztó, amikor nekifog a fugázásnak, akkor az foltos marad, ami kellemetlen hatást fog kelteni. Ne kapkodjon, hanem legyen mindig türelemmel!
Mindezek után elmondhatjuk, hogy a burkolás hidegben megoldható feladat, de több türelmet és odafigyelést igényel. Amennyiben nem akarja megvárni a tavaszi hónapokat, akkor tartsa be a fentebbi ajánlásokat, vagy kérje profi szakember segítségét!