Erkély vagy terasz esetén szükségessé válhat a kopogó járólap javítása, amivel muszáj mihamarabb szembenézni. Ez a hiba különféle okokra vezethető vissza. Szerencsés eset, amikor csak 1-2 darab lap mutatja ezeket a jeleket, mert általában a probléma könnyen kiterjedhet a teljes felületre, ami végül teljes újraburkolást követel meg. De tényleg nincs más opció, mint az összes járólap felszedése? A cikkünkből megtudhatja ezt!
Milyen okok vezetnek a kopogó járólap javításához?
A leggyakoribb burkolási hibákról és a megelőzésükről szóló cikkünkben már foglalkoztunk röviden ezzel a témával, de most bemutatunk egy újabb lehetőséget a megoldásra. Mielőtt azonban erre kitérhetnénk, érdemes közelebbről megismerni a lehetséges okokat, amik miatt a kopogó járólap javítása aktuálissá válhat.
A legjegyszerűbb ugyanis, ha elkerüli a problémát. Ehhez viszont ismernie kell azt közelebbről. Bár a profi szakemberek is olykor vétenek hibát, de többnyire ez a kezdők esetében merülhet fel.
Az egyik meghatározó ok, ami a járólap kopogását eredményezheti, a rossz felület előkészítés. Az alapozás hiánya, a vízszigetelés elmaradása, a dilatációs hézagok rossz felmérése, vagy éppen az 1-2%-os lejtés kihagyása, mind ide vezethetnek.
A nedvesség bekerülhet a lapok alá a talajból, vagy akár a fugákon keresztül. Bárhogyan is jut oda, amennyiben nem tud kipárologni, mert rendszeres utánpótlást kap, akkor a hideg időszakokban megfagy és elkezdi felfeszíteni a csempét.
A hőmérsékletkülönbségek hatására a felületek kis mértékben mozognak. A nem megfelelő dilatációs hézagok feszülést eredményezhetnek a lapok között, ami miatt kis üregek alakulhatnak ki, ahová már könnyebben bejut a víz.
A lejtés hiánya pedig nem ad lehetőséget a szerkezetben való nedvesség áramlásnak, ami pangást okoz. Előfordulhat még főként a nagyobb lapoknál, hogy a lerakás során levegő szorul be a lapok alá, ami kiváltja a kopogást. Na de mi a teendő ilyenkor?
A kopogó járólap javítása hagyományos módszerrel
A kopogó járólap javítása azért elkerülhetetlen, mert az a burkolóelemek alatti hézagok megjelenését vetíti előre, aminek következtében nemcsak a felválás alakulhat ki, hanem nagyobb súlyhatás esetén akár törés is.
Tipp! A legegyszerűbb a lerakásnál nagyon figyelni és megfelelő alapozást végezni, illetve lapvibrátort használni a nagyobb elemeknél, ami segít kiszorítani a levegőt és növelni ezzel a tapadást.
Ha viszont ez már nem jöhet szóba, akkor nincs más alternatíva, mint a felszedés. 1-2 lap esetében a felszedés a legegyszerűbb módszer. Ilyenkor körbe kell vágni a járólapot a fugáknál, majd vésővel feltörni.
Az eltávolítása után a ragasztót is muszáj felszedni, mert az új lap csak így fog a síkba illeszkedni. Figyelem! A lerakásnál ne kövesse el a régi hibát, hanem használjon lapvibrátort, illetve kellően vastagon kenje meg az alapot és a csempe hátulját is ragasztóval.
Tipp! Használhat speciális tubusos ragasztókat erre a célra, de ez esetben nagyon figyeljen az alapfelület előkészítésére, aminél ilyenkor kiegyenlítésre is szükség lehet, vagy utólagos vízszigetelésre.
De mi van olyan esetekben, amikor a járólap javítás szinte az összes elemre ki kell terjedjen?
A kopogó járólap javítása nagyobb felületek esetében
Néhány járólap javítása házilag is megoldható a megfelelő eszközökkel, de amikor azt tapasztalja, hogy minden második lap mutatja a hibát, akkor könnyen elbizonytalanodhat. Tényleg nincs más megoldás, mint a teljes felület felszedése?
Talán mégis van! Hála a modern technikai fejlesztéseknek kidolgoztak egy új eljárást, amivel a kopogó járólap javítása egyszerűen megoldható. Az eljárást Finnországban fejlesztették ki, aminek alapja a már jól ismert injektálás.
Ezzel a módszerrel nemcsak a falakba lehet különféle anyagokat bejuttatni, hanem a csempék alá is. A kopogó járólap javítása egy kis lyuk fúrással kezdődik a fugába, majd egy speciális fejen keresztül történik meg a 2 komponensű ragasztó bejuttatása.
Ez a készítmény egyben vízszigetelő anyag is. A kapillárisokon keresztül szivárog és kitölti az üres hézagokat. Ott megszilárdulva pedig ismét stabil tartást biztosít a lapoknak.
A munka utolsó fázisában pedig már csak a fugák kijavítása marad hátra. Természetesen ezt már nem tudja megoldani otthoni módszerekkel, mert mindenképpen profi szakemberre lesz szüksége, de amennyiben célja, hogy a kopogó járólap javítása nagyobb munkálatok és komoly felfordulás nélkül történjen, akkor végre adott erre az esély. Éljen vele bátran!