A csempe vágása falon elsőre elég nehéz feladatnak tűnhet, de kis odafigyeléssel és a megfelelő felszerelés bevetésével gyors és gördülékeny is lehet. Amit érdemes elmondani erről a műveletről, hogy saját kezűleg tényleg csak akkor kezdjen bele, ha teljesen biztos magában.
Sokan megpróbálkoznak a hidegburkolással, de azért vannak olyan műveletek ezen a területen belül is, amik komolyabb kihívást jelentenek. Ugyanis egy külön szakmáról van szó, aminek a fogásait fontos ismerni.
A csempevágás a falon pontosan egy ilyen eset. Most ehhez igyekszünk nyújtani néhány alapvető támpontot.
Mikor fordulhat elő a csempe vágása falon?

Amikor burkolóanyagok vágásáról van szó, akkor sokaknak azonnal a kézi vágófelszerelés ugrik be, viszont ez nem minden esetben használható.
A sarokcsiszolóra felszerelhető vágókorongok szinte minden helyzetben megoldást kínálnak, csak tudni kell jól bánni velük.
Bár alapvetően a vágásokat egyenletes felületen, olykor vizes körülmények között, egy munkaasztalon végzik, ez alól is akadnak kivételek.
Ahogy lyukfúrás, körkivágás esetében is előfordul, hogy az utólag, a lapok felrakását követően történik meg, úgy ez megeshet a vágásnál is.
Voltaképpen a falon lévő csempe vágása akkor jön szóba, amikor nem kör alakú helyet kell előkészíteni, hanem egy négyszögletűt. Például a falba süllyesztett érzékelők, a villanyóra vagy éppen egy konnektor, de bármilyen egyéb szerelvény telepítéséhez is szükség lehet erre a megoldásra.
Miért történjen a csempevágás a falon?
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miért jobb, ha a csempe vágása falon történik, mint egy stabil munkaasztalon?

A gyakorlati tapasztalat az, hogy a már felragasztott lapok későbbi sérülésének az esélye kisebb. Amikor a vágásokat közel a szélekhez kell végezni, akkor megeshet, hogy hirtelen repedés alakul ki. A ragasztás után ugyanakkor sokkal stabilabb a csempe tartása, hiszen annak a teljes felülete rögzített.
Az sem ritka, hogy a munkaasztalon sikerrel végzett kivágások után, a ragasztás során alakul ki sérülés, akár törés. Ilyenkor a lap hátoldalát meg kell kenni, majd azt erősen a falhoz nyomni, olykor ütögetni, ami mind kiváltó ok lehet.
Nem arról van szó, hogy a falon lévő csempe vágása egyszerűbb lenne, de többnyire biztonságosabb. Amennyiben pedig adott a feladat, akkor már csak a megfelelő eszköz és módszer kell a jó eredményhez.
Mivel történhet a csempevágás a falon?
Ez a művelet kézi szerszámmal semmilyen esetben sem megoldható, így kelleni fog egy könnyen mozgatható sarokcsiszoló és az arra felhelyezett speciális gyémánt vágókorong.

Tipp! Használjon akkumulátoros készüléket, aminek a fordulatszámát is lehet szabályozni, és mindenképpen csak száraz körülmények között bevethető csempevágó korongot csatlakoztasson hozzá!
A TLS K-PRO TURBO ultravékony gyémánt vágókorong jó választás erre a célra. A vékony vágóél pontos munkát tesz lehetővé anélkül, hogy a csempe érzékenyebb felső részét összeforgácsolná. A munkálat során pedig a repedések kialakulásának kockázata is minimális. Lássuk a pontos folyamatot!
Alapvetően 2 lehetséges módszer van a csempe vágására a falon.
Figyelem! Mielőtt nekikezdene a feladatnak, mindig nagyon alaposan mérje ki a kiszabandó részt, akár készítsen arról papíron tervrajzot, hogy biztosan ne csússzon el a vágás egyik irányba se!
A mérés és kijelölés után jöhet a vágás, melyhez vágókorongot használjon. Mindig középről induljon és úgy haladjon a jelölés szélei felé. Legyen nagyon óvatos, mert könnyen kicsúszhat a jelből, ami néhány mm-es felesleges bevágást okozhat. Ezt jó esetben a szerelvény széle, burkolata elfedi, de érdemes inkább elkerülni az ilyen hibákat!
A másik nagyon hatékony megoldás, ha minimum 8 mm-es fúrófejjel először a sarkakat befúrja, majd ezen lyukak között végzi a vágást.
Ekkor nem kell félnie a túlcsúszástól és a sarkakat sem lesz muszáj utólagosan csiszolni, takarni. Kezdőként inkább ezt a módszert válassza!
Természetesen, ha nem biztos magában, akkor inkább bízza a munkát szakemberre, de a fentiek ismeretében könnyen megbirkózhat a feladattal, mert a csempe vágása falon csak odafigyelés kérdése.